Ekonomi

Emlak devine temerrüde büyük zarar

China Evergrande Group, iki yıl içinde 81 milyar dolardan fazla toplam zarar bildirdikten sonra ülkenin en büyük borç yeniden yapılandırmalarından birini tamamlamak için mücadele ediyor.

Temerrüde düşen emlak devi, 2021 ve 2022 için uzun süredir ertelediği bilançosunu açıkladıktan sonra uluslararası bankaların kredi revizyon planının onaylanması için toplantılar düzenlemeye çalışıyor.

Dünyanın en büyük ikinci ekonomisinde son iki yılda hükümetin emlak şirketlerinin borçlanmasına kısıtlama getirmesiyle başlayan emlak krizinin en öne çıkan ismi Evergrande oldu.

Bloomberg Intelligence analistleri Daniel Fan ve Adrian Sim’e göre, Evergrande’nin borç yeniden yapılandırma planının onaylanması mümkün görünüyor.

Çin’de emlak sektöründen gelen son veriler de olumsuz bir görünüm sergiledi.

Ulusal İstatistik Bürosu tarafından açıklanan gayri safi yurtiçi hasıla verilerinin dökümüne göre emlak sektörü Nisan-Haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 1,2 küçüldü.

İlk çeyrekte sektör 2021’den bu yana ilk kez büyüme kaydetti. İkinci çeyrek verileriyle birlikte bu büyüme yeniden daralmaya dönüştü.

seyitgaziajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu