Yaşam

Fatih’in Entelektüel Portresi kitabıyla renkli ve hızlı bir yolculuk

ensonhaber.com

1453 yılında İstanbul’u fetheden Fatih Sultan Mehmet’in büyük bir şair olduğu, İtalyancayı Osmanlıca konuştuğu ve derin bir bilgiye sahip olduğu herkes tarafından bilinmektedir.

Hayatı boyunca pek çok kitap okuyan, dünya siyasetini yakından takip eden ve İstanbul’u fetheden, adını altın harflerle yazdıran en değerlisi Fatih Sultan Mehmet’in fikir dünyasını anlatan; Tarihçi-yazar İsmail E. Ürünsal’ın kaleme aldığı Fatih’in Entelektüel Portresi, ünlü padişahın teçhizatına ve satın alımına odaklanıyor. Timaş Yayınları etiketiyle okurlarla buluşan kitap, tarih tadı sunuyor.

Osmanlı’yı tanıyan önde gelen yazarlardan İsmail E. Productsal’ın titiz çalışmaları sonucunda ortaya çıkan Fatih’in Entelektüel Portresi’ni tarihe ilgi duyan her kitapsever okumalı.

Bu kitapta İstanbul’u fetheden ve imparatorluğun asıl kurucusu olan Fatih Sultan Mehmet’in fikrî yönü incelenmektedir.

Kitabın başında Fatih’in çocukluğundan gençliğine kadar olan eğitim süreci ve çevresindeki hocalar üzerinde durulmakta, ardından Fatih’in ilim adamlarıyla olan münasebetlerine değinilmekte, en kıymetli ve en kıymetli eserler üzerine eserlerin tartışılmasında ve üretilmesinde ulemanın esas rolüne değinilmektedir. bilim ve ideoloji tarihindeki güncel konular üzerinde durulmaktadır.

Avni mahlasıyla şiirler yazan padişah

Ardından “Avnî” mahlaslı şiirler yazan şair Fatih’in dönemin şairleri ve şiirleriyle kurduğu divançe bedelli şiir meclislerine dahil oluyoruz.

Bütün bu edebî ve ilmî birikime genç yaşta sahip olan Fatih, kurduğu Saray Kütüphanesi ile Doğu ve Batı kültürlerini başkent İstanbul’da buluşturmayı amaç edinmiştir. Peki Fatih’in ilgi ve merakı kütüphanesine nasıl yansıdı?

Sayfa: 128

Hızlı ve renkli bir yolculuk

Coğrafya, matematik, astronomi ve askeri bilimler üzerine kitaplardan farklı dillere çevrilmiş klasik eserlere, Venedikli ressam Gentile Bellini’nin tablolarından madalyonlara, Anabasis’ten İlyada.

Usta tarihçinin kaleminden

Osmanlı kültür tarihi yazımına adanmış Fatih’in Entelektüel Portresi: Merakları, Kitapları ve Kütüphanesi, Prof. Dr. İsmail E. Erünsal’ın yetkin kaleminden…

Kitap sayfası için iletişim:

[email protected]

haber-ozalp.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu