Ekonomi

Son Dakika: Emeklilere bir defaya mahsus 5 bin TL ikramiye verilmesini öngören madde TBMM’de kabul edildi.

Cumhuriyetin 100. yılında çalışmayan emeklilere bir defaya mahsus olmak üzere 5 bin TL ikramiye verilmesini öngören madde TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilirken, ödemeler Hazine hesabına yatırılacak. Kasım ayının ilk yarısında hesaplar.

TBMM GENEL KURULU’NDA KABUL EDİLDİ

TBMM Genel Kurulu’nda turizm amaçlı ev kiralanmasına ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına ilişkin kanun tasarısının görüşmeleri sürüyor. Cumhuriyetin 100’üncü yılı dolayısıyla çalışmayan emeklilere bir defaya mahsus 5 bin TL ikramiye verilmesini öngören kanun maddesi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi. 5 bin liralık ikramiye, kasım ayının ilk yarısında emeklilerin hesaplarına yatırılacak.

5 BİN TL EMEKLİ BONUSUNU KİM VERECEK?

Yönetmeliğe göre hem emekli olan hem de halen çalışan emekliler kapsam dışında tutulacak. Emekli olup çalışmaya devam edenler SSK, Bağ-Kur ve sandık emeklilerini kapsayan düzenlemeden yararlanamayacak. EYT’ye başvuran ancak şu anda emekli maaşı almayanlar da destekten yararlanabilecek. 12,2 milyon emekliye ödeme yapılacak.

DUL VE YETİMLERİ DE İLGİLENDİRİYOR

Çocuğu olmayan dul kadınların yüzde 75, çocuklu dul kadınların yüzde 50, yetimlerin ise yüzde 25 oranında ikramiyeden yararlanması bekleniyor. Buna göre çocuğu olmayan dul kadınlara 3750 lira, çocuklu dul kadınlara 2500 lira, yetimlere ise 1250 lira ödeme yapılması bekleniyor.

BÜTÇEYE MALİYET: 61 MİLYAR LİRA

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Emeklilerimize tek seferlik 5 bin lira ödeme yapılmasına karar verdik. Bütçemize 61 milyar liranın üzerinde maliyet getiren bu ödemeler, yılın ilk yarısı itibarıyla emeklilerimizin hesaplarına yatırılacak. Kasım.” söz konusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu